Whatsapp

çevre

Çıralı

Çıralı Toros dağları ve Akdeniz'in güzellikleriyle çevrilidir. Efsanelere konu olmuş Olympos antik kenti ve Chiemera tarihi ve kültürel güzellikleridir.

Tarihi Likya yolunun geçiş güzergahı üzerinde yeralır. Her yıl çok sayıda turist Likya yolunu yürümektedir.

Yaklaşık 4 km lik doğallığını kaybetmemiş plaja sahiptir. Ayrıca Çıralı plajı nesli tükenme tehlikesi altında olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının en önemli üreme yerleri arasında yeralır.

Burada doğal ve tarihi güzelliklere sahip Olympos antik kentini keşfedebilirsiniz. Ayrıca bir akşam, Yunan mitolosine göre; Bellerophontes'in uçan at Pegasus ile yenilmez denilen Khimera canavarını öldürdüğü yerde, o günden bu yana hiç sönmediği söylene ateşe karşı şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Yavru deniz kaplumbağalarının yumurtalarından çıkarak denize ulaşma anlarını izleme şansı bulabilirsiniz.
Günlük tekne turlarıyla yakınlardaki koylara gidebilir, burada gün boyu deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Çıralı kumsalı yaklaşık 4 km uzunluğunda olup, genişliği 50-100 mt arasında değişmektedir. Kumsal genel olarak ince taneli kum ve çakıldan oluşmaktadır.

Antalya'dan 70 km uzaklıktaki Çıralı, Kemer ve Kumluca ilçeleri arasında yer alır. Bir ucunda Olympos antik kenti, diğer ucunda Yanartaş bulunur.

Her yıl sahiline yumurtalarını bırakan Caretta caretta'ların yanı sıra çok sayıda bitki ve kuş türünü barındıran bir bölgedir.

Çıralı' da büyük oteller bulunmamaktadır. Küçük aile pansiyonları, butik tarzdaki küçük hoteller ve sahil şeridinde restaurantlar bulunmaktadır.

Çıralı'da organik tarım faaliyetleri uzun yıllar önce başlamıştır. Çıralı organik sebze ve meyve yetiştiriciliği konusunda Türkiye'deki başlıca köylerdendir.

Tarihi Likya yolunun buradan geçmesi dolayısıyla da bahar ve kış aylarında da olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyaret eder.

Ulupınar Mah, Çıralı Sok No:505 Kemer, Antalya, Türkiye
ciralisunrise@gmail.com

Tüm hakları saklıdır © 2021 / Tasarım Ajansweb